Schroeder City

Moje wirtualne miasto

Herbarz rodowy

Samson

POL COA Samson

Najstarsze wzmianki i wyobrażenia: Herbem Samson posługiwał się Gniewomir z rycerskiego rodu Samsonów-Wattów, który w latach 1248-1251 wzmiankowany jest jako pierwszy znany z imienia kasztelan rogoziński. Najstarszy zapis pochodzi z 1401 r.

Blazonowanie wg Kaspra Niesieckiego (Herbarz Polski): Samson w prawą tarczy obróconemu lwowi, paszczę obiema rękami rozdziera, prawą niższą szczękę trzymając, lewą górną, tarcza niebieska, Samson i lew żółty, na hełmie trzy pióra strusie.

Legenda herbowa wg Kaspra Niesieckiego (Herbarz Polski): Zkądby ten herb miał wziąć swoje początki, komu i kiedy nadany, żaden z tych autorów nie namienia. Prawdać że Paprocki w Gnieździe tego był zdania, jakby w księstwie Litewskim był nabyty: ale że żaden dom w Litwie, ile wiedzieć mogę, chyba z Polski przybysz w tamte kraje, tym się klejnotem zaszczyca: dla tego zda się być rzecz nie pewna. Zowie się ten herb inaczej Watta, i w Wielkopolsce familianci tego domu najznaczniej kwitną.

Kontakt z autorem

Jeśli masz dla mnie propozycję współpracy na gruncie programistycznym lub genealogicznym, chcesz podyskutować lub masz do mnie jakąś inną sprawę - zachęcam do kontaktu mailowego.

Nawiązanie współpracy